Γεια σας συνάδελφοι και χρόνια πολλά.

Έχω μια απορία διαδικαστικής φύσης σχετικά με το νέο εξοικονομώ και συγκεκριμένα με την υλοποίηση εξωτερικής θερμομόνωσης στην κατοικία πελάτη μου.

Είμαι πολιτικός μηχανικός με ΑΠΥ και δεν μπορώ να κόβω αποδείξεις λιανικής για πώληση προϊόντων και εξοπλισμών. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές του νέου εξοικονομώ, ότι δεν μπορώ να πουλήσω εγώ στον πελάτη μου το σύστημα της εξωτερικής θερμομόνωσης.

Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κόψω μια ΑΠΥ στο τέλος των εργασιών, για την επίβλεψη του έργου και την τοποθέτηση του συστήματος.

Ο πελάτης μου όμως, ο οποίος υλοποιεί το έργο με ίδιους πόρους, μου έχει μεταφέρει το σύνολο των χρημάτων στον λογαριασμό μου. Η ερώτηση είναι η εξής:

- Μπορώ εγώ με την σειρά μου να πληρώσω τον έμπορο-προμηθευτή του συστήματος και στα παραστατικά του-δελτία αποστολής αυτός να βάλει ως δικαιολογία τα στοιχεία του πελάτη μου? Δλδ να πληρώσω εγώ τον προμηθευτή αντί για τον πελάτη μου.

- Μπορώ να του πουλήσω εγώ τα προϊόντα που ήδη έχω αγοράσει στο όνομά μου, με δελτίο αποστολής, όμως, στον τόπο του έργου? Έπειτα θα ενσωματώσω εργασία και πώληση προϊόντων σε ένα ΑΠΥ, όπως δλδ συνηθίζουμε σε κοινά οικοδομικά έργα.

- Να επιστρέψω τα χρήματα που αντιστοιχούν στην προμήθεια στον πελάτη μου και αυτός με την σειρά του να πραγματοποιήσει εκ νέου την αγορά των υλικών? (τα υλικά βέβαια έχουν τοποθετηθεί).

Παρακαλώ για τις απόψεις σας, εφόσον έχετε εμπειρία σε αυτό το θέμα και έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο, αλλά δεν τα καταφέρνω και δεν έχω πάρει κάποια αξιόπιστη απάντηση από κάποιον συνάδελφο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλή χρονιά.